MÁTA - PEPRNÁ, ČOKOLÁDOVÁ, JAHODOVÁ, HRUŠKOVÁ, CITRÓNOVÁ, INDIÁNSKÁ

jsou atraktivní druhy máty s nádhernou vůní. Listy máty lze využít např. do teplých i studených nápojů, sladkých pomazánek nebo do ovocných salátů.

Máta patří mezi nenáročné rostliny. Rostlinu sázíme do propustné, humózní půdy (kvalitní zahradnický substrát) na slunné stanoviště nebo do polostínu. Mátu můžete pěstovat ve volné půdě, protože je mrazuvzdorná nebo v nádobě, kdy ji na zimu uklidíte do světlé místnosti nebo i s květináčem zapustíte do půdy. Pokud mátu pěstujeme v nádobě je vhodné ji pravidelně přihnojovat.

MEDUŇKA

je odolná léčivá rostlina s příjemnou, citronovou vůní. Roste do velikosti 60-90cm. Kvete dekorativními bílými kvítky.

Nenáročná na pěstování ve volné půdě nebo jako přenosná rostlina v květináči, kterou přes léto necháme venku. Rostlinu sázíme do neutrální, propustné půdy (klasický zahradnický substrát). Přes léto meduňku 1x14dní přihnojujeme.
Používanou částí jsou listy a nať v sušeném i čerstvém stavu. Lístky sklízíme vždy před rozkvětem rostliny (před 12hodinou polední). Pokud chcete využívat sušené listy a nať je vhodné sušit rychle, aby lístky nezačaly černat. Využít rostlinu můžete v kuchyni: do pomazánek, omáček, dresingů, míchaných koktejlů, k dezertům nebo jako uklidňující odvar.
LÉČIVÉ ÚČINKY: působí proti nespavosti, proti nadýmání, snižuje pocity úzkosti, snižuje krevní tlak, zmírňuje migrény

ŠALVĚJ PERUÁNSKÁ EUKALYPTOVÁ (Salvia discolor), LÉKAŘSKÁ, ANANASOVÁ

neboli "Eukalyptová šalvěj" je kompaktní keřík s nádherně zbarvenými listy, které mají zeleno - bílou barvu. Skutečnou nádheru tvoří tmavofialový až černý květ. Peruánská šalvěj se dá použít stejně jako nám známá šalvěj lékařská. 
Ananasová šalvěj je druh zajímavý svou vůní, které je podobná ananasu. Pěstuje se jako nenáročná pokojová rostlina. Listy se dají přidávat do míchaných nápojů, k dezertům, do zmrzlin nebo např. do ovocných salátů.

Pěstuje se jako přenosná rostlina, kterou můžete od jara do konce léta dát na poloslunné místo (balkón, terasa) nebo na zahradu. Šalvěj by měla být chráněna před větrem a ostrým sluncem. Aby se šalvěji dařilo potřebuje propustnou půdu a vlhkost, ne však přemokření. Přihnojujeme speciálním hnojivem na bylinky. Přes zimu rostlinu pěstujeme na chladnějším, světlém místě (chodba, světlý sklep) nebo při pokojové teplotě s omezenou zálivkou. NA ZIMU UKLIDIT!!!

KOTVIČNÍK ZEMNÍ

jinak známý jako rostlinná viagra, má mnoho pozitivních účinků na lidský organizmus. Doporučuje se užívat jak ženám tak mužům.

Kotvičník je jednoletá poléhavá bylina z čeledi kacibovitých, lodyhy jsou 10-60 cm dlouhé, chudě větvené, květy žluté. Léčivé látky jsou obsaženy v celé rostlině. Užívá se výluh z čerstvě natrhané bylinky (několik listů, nebo větviček) 1x denně, nebo podle potřeby. Přebytky rostliny je možno na zimu usušit - 1 lžička spolu s porcovaným čajem na 1šálek. Rostlina se pěstuje v truhlíku, nebo v květináčích o průměru asi 20 cm, v zahradnickém substrátu. Možno pěstovat i doma, ale více trpí na choroby a škůdce. Kotvičník nesnáší přemokření, 1x týdně přihnojujeme např. Kristalonem. Jakmile jsou na rostlině větvičky můžeme uštipovat jako pažitku, asi 3 větvičky, nebo 10 lístků na jeden hrníček. Léčivé účinky: močopudný prostředek využívaný při chorobách ledvin a močových cest, rozpouští močové kamínky, podporuje tvorbu žaludečních šťáv, snižuje hladinu krevního cholesterolu, tlumí tachykardii, zlepšuje krevní oběh, rozšiřuje cévy a snižuje krevní tlak, léčí srdeční ischemii a anginu pektoris, snižuje hladinu tuků v krvi, působí jako podpůrný lék při diabetu II. stupně, zvyšuje pánskou potenci, zlepšuje mužskou plodnost, čistí a léčí játra, léčí dnu, u žen pomáhá ke zmírnění nežádoucích klimakterických příznaků. Náš farmaceutický průmysl připravuje léky z výtažků z kotvičníku ve formě extraktu, nebo tablet. Jistě Vás tato rostlina překvapí svými léčivými účinky. Přejeme hodně úspěchů v pěstování a ještě více při užívání.

MEDVĚDICE LÉKAŘSKÁ

je půdopokryvná rostlina, která roste do velikosti okolo 1m. Používá se hlavně k čistění ledvin a močových cest, rostlina působí protizánětlivě. Pomáhá také při akutních potížích s močovými cestami.

Medvědice patří mezi nenáročné, venkovní rostliny. Nejvíce ji prospívá kyselá půda, polostinné nebo slunečné stanoviště s dostatkem vláhy.

JABLEČNÍK



CITRÓNOVÁ VERBENA (Aloysia triphylla)

pochází z Jižní Ameriky. U nás je pěstovaná jako pokojová rostlina nebo přenosná rostlina, která má výrazné citronové aroma. Citronová verbena roste v našich podmínkách do keříku velikosti 50-60cm. Z čerstvých nebo sušených listů se připravuje čaj s příznivými účinky na organismus. Mimo jiné zmírňuje kašel a problémy s trávicím ústrojím. NA ZIMU UKLIDIT!!!

Tato rostlina v našich podmínkách nepřezimuje, proto se pěstuje jako přenosná rostlina v květináči nebo jiné nádobě. Rostlinu sázíme do substrátu pro pokojové rostliny nebo jiné propustné půdy bohaté na živiny. V době vegetaci přihnojujeme 1x14dnů přírodním hnojivem. Ideálním stanovištěm je slunečné nebo polostinné místo. Rostlinu můžeme na léto přenést ven a nechat celé léto na zahradách, balkonech nebo terasách. Na zimu se rostlina musí přenést do bytu nebo do světlé, chladnější místnosti, kde teplota neklesá pod 10°C.

ANGÍNOVNÍK (Belamcanda chinensis)

je vynikající léčivka na angíny, která navíc nádherně kvete.

Belamcanda patří do čeledi Iridaceae a pochází z tropické Východní Asie. Je to vytrvalá rostlina,která se dá s úspěchem pěstovat v každém bytě. Na suchém chráněném místě přezimuje i venku ve volné půdě. V bytě stačí trochu světla u okna. Snáší ústřední topení a není náročná na ošetření ani na půdu. Listy jsou mečovité, 30-45 cm dlouhé, až 35 mm široké, rozložené vějířovitě. Květenství je lata, každým rokem bohatší. Květy jsou oranžové, tygrovitě červeně skvrnité, ale také pruhované, někdy čistě žluté, nebo uvnitř purpurové a červené. Kvete velmi dlouho a květy se postupně rozvíjejí zdola nahoru. Doba květu je červen až září, dle místních podmínek. Vhodná půda pro pěstování Belamcandy je běžný zahradnický substrát. Tato rostlina je známá především svojí léčivou silou. Mladé listy obsahují léčivé glykosidy. Podle čínského lékopisu blahodárně ovlivňuje hlasivky. Používá se při angíně a jiných krčních zánětech. Mladý list (cca 3cm) se pomalu v ústech žvýká, nejlépe na noc.Dá se též vyluhovat v lihu a zředěný užívat jako kloktadlo. Belamcanda vám jistě udělá radost nejen svými krásnými květy, ale potěší i svou léčivou silou.

MATEŘÍDOUŠKA

je aromatická, půdopokryvná trvalka. Tento kultivar kvete v červnu a červenci drobnými purpurovými kvítky. Vyniká především ve skalkách kde tvoří nádherné koberce.


LICHOŘEŠNICE (Tropoeolum mojus)

Lichořeřišnici větší si možná někteří z vás pěstují pro okrasu na svých záhonech, skalkách a v truhlících. O rostlině s pestrobarevnými květy byste však také měli vědět, že je velmi prospěšná zdraví. Původem z Jižní Ameriky, je známá i pod lidovými názvy řeřicha, řeřicha kapucínská či řeřicha otáčivá. Zatímco většina lidí obdivuje její krásu, jen málo si uvědomujeme její léčivé účinky. antibiotické, antivirotické a antibakteriální účinky, pomáhá při chronických zánětech plic, a protože působí na stafylokoky, streptokoky, Proteus, E. coli a další druhy bakterií v močových cestách, přispívá i k léčbě zánětů močového měchýře. Bylina se osvědčila i při léčbě zánětu prostaty. Účinkuje i proti žaludečním vředům a zánětům vaječníků. Oceníte její preventivní účinky proti většině infekčních chorob. Výtažky z lichořeřišnice zvyšují naši obranyschopnost (imunitu), zlepšují činnost centrální nervové soustavy a celkově posilují organismus. Tato bylina také podporuje růst vlasů, brání jejich vypadávání a je dobrým bojovníkem, který řeší lupy ve vlasech.


BRUTNÁK LÉKAŘSKÝ (Borago officinalis)

kvete od června až do září jasně modrými hvězdicovými květy, které jsou podobně jako květy meduňky velkým lákadlem pro včely a další opylující hmyz. Čerstvé listy brutnáku obsahují vitamin C, slizové látky, pryskyřice, saponiny, asparagin, kyselinu křemičitou, třísloviny, antokyanové barvivo, minerální látky (hlavně draslík, vápník a mangan) a další. Rostlina působí projímavě a protizánětlivě. Má mírné uklidňující a posilující účinky. Zlepšuje dýchání. Snižuje krevní tlak, posiluje srdeční činnost. Podporuje tvorbu mléka u kojících matek. Podporuje vylučování moči. Čerstvé listy naložené do mléka pomáhají při nervozitě, bušení srdce a melancholii. Obklady z brutnáku zmírňují kožní záněty a hojí poranění.

Rostliny dorůstají do výšky 45 cm až 1 m a podobná bývá i jejich šířka, proto je sázíme ke kraji nebo naopak doprostřed květinového záhonu, anebo ve skupinkách na slunný svah či do bylinkové zahrady.

OSTROPESTŘEC MARIÁNSKÝ

Tahle až dvoumetrová kytička není jen impozantního vzrůstu, ale i nezvyklé krásy. Nádherný bodlákový květ s oduševnělou červenofialovou barvou se nepatrně liší odstínem podle alkality půdy stanoviště. Více modré přibývá zásaditostí půdy, ale vyloženě kyselou půdu ostropestřec nesnáší.


SLÉZ MAURSKÝ



TŘEZALKA TEČKOVANÁ

Její účinky jsou velmi rozmanité a dosud údajně nebyly ani všechny objeveny. Své využití nachází především při problémech s nespavostí, úzkostí, na stres a deprese. Má uklidňující účinky na náš organismus, zažene přílišnou melancholii i pocity úzkosti. Je vhodná také při nadměrném stresu, kterému můžete být vystaveni v obtížné životní situaci a doporučuje se též při žaludečních neurózách nebo na lehké formy depresí. Můžete ji užívat například při začínající depresi v sychravých podzimních měsících, abyste předešli větším komplikacím, pokud víte, že během studených a temných měsíců v zimě trpíte. Kromě psychických problémů třezalka pomáhá také na nemoci jater a žlučníku, plic, na žaludeční vředy a problémy dvanácterníku, na slinivku nebo na poruchy močových cest. Dokáže redukovat nadměrné množství kyseliny ve střevech. Je účinná též na chronické srdeční nemoci a její pozitivní účinky se projevují též na krevním oběhu, kdy pomáhá od vnitřního krvácení nebo zlepšuje pevnost cév. Třezalka je známá i tím, že působí antibioticky a protizánětlivě. Užívá se nejen vnitřně, ale také zevně k ošetření otoků, ekzémů nebo hemeroidů. Léčitelé ji rovněž doporučují na zlomeniny, pohmožděniny nebo naraženiny. Zmínit bychom měli také její pozitivní účinky při léčbě obrny nebo roztroušené sklerózy. Jedná se o jednu z mála bylin, která při tomto nepříjemném onemocnění pomáhá. Ženám se rovněž doporučuje v období klimakteria, jelikož stabilizuje hormonální výkyvy. Zde je třezalka tečkovaná vhodná jako doplněk k léčbě, co vám naordinuje váš lékař či gynekolog. Dále se užívá při různých menstruačních potížích.


SRDEČNÍK SIBIŘSKÝ



VITÁNIE AŠVAGANDA INDICKÝ ŽENŠEN

jsou synonyma pro rostlinu s mnoha pozitivními účinky na lidský organismus. Podle dlouholetých ayurvédských zkušeností pravidelné užívání withanie omlazuje, upevňuje zdraví a sexuální sílu člověka. Vitanie má výrazné imunostimulační působení, příznivě ovlivňuje plodnost zlepšuje prokrvení malé pánve,má afrodiziakální účinky (tzv.zelená viagra), snižuje vysoký krevní tlak slouží jako nervové tonikum pozitivně působí na činnost mozku zlepšuje paměť a napomáhá lepšímu učení a soustředění je výborným protizánětlivým, antivirovým a baktericidním prostředkem. Pravidelné užívání withanie omlazuje a upevňuje zdraví. Využívají se kořeny, které jsou malé, 3-10 mm dlouhé, a mají velmi hořkou chuť. Sladká a následně hořká a trpká chuť umožňuje proniknutí hluboko do tkání, které posílí a pročistí. Díky svým tonickým účinkům napomáhá odolnosti proti stresu, vyživuje celý organismus a dodává energii. Vhodné je její podávání ve starším věku a po nemoci.V ájurvédské a přírodní medicíně se ašvaganda používá pro své účinky na imunitu a nervový systém, snižuje zánět, zejména působí u artritidy. Jako velmi účinné afrodiziakum se přidává do různých směsí.Ve směsi s pupečníkem (gotu kola),velmi dobře podporuje mozkovou činnost.

Postačí běžná zemina i zálivka , dorůstá až v 1m vysoký keř. V našich venkovních klimatických podmínkách nepřezimuje, proto je víceleté pěstování možné jen ve větších květináčích a pokojových podmínkách. POUŽITÍ: Užívá se 3-5g drogy denně, kořen i nať (celá nadzemní část rostliny),jako odvar 0,25-0,4l denně. Tonifikační účinky má 5g suché rozemleté drogy uvařené v mléce nebo vodě s medem,odvar se užívá 2xdenně. Tinktura se užívá 1kapka na 1kg těl.hmotnosti,tinktura se připravuje 100g suché drogy nebo 125g čerstvé na 500ml 60% alkoholu. Nechá se 7 dnů naložená v šeru a každý den se protřepe. Osmý den sei scedí a může se užívat.
.:: © ZAHRADA OPOČNO 2022 ::.